Së shpejti në PS5, lojërat që do të vijnë...

Pasi filloi vitin e parë të lançimit të fortë, PS5 ka një numër lojërash ekskluzive gjatë rrugës nga një sërë zhanresh të ndryshme.

Nëntorin e kaluar, Sony filloi sulmin e saj në gjeneratën e ardhshme të lojërave me PlayStation 5. Konsolja e re ka një SSD të fuqishme, funksionalitet mbresëlënës multimedial dhe një controller të ri në DualSense.

Me Demon Souls and Returnal që tashmë është publikuar për vlerësime pozitive, PlayStation 5 po fillon me një yll pa arritur as përvjetorin e tij njëvjeçar në treg. Nga vazhdimet e konfirmuara, PlayStation 5 po formohet për të pasur një formacion mbresëlënës me kalimin e kohës.

God of War: Ragnarok (e konfirmuar)

God of War u prit me brohoritje universale dhe u kujtoi lojtarëve pse ishte një nga më të mirët e PlayStation. Disa muaj para se PlayStation 5 të dilte në raftet e dyqaneve, një vazhdim u konfirmua në një stream, duke ngacmuar gjëra të mëdha që do të vijnë për Kratos dhe Atreus në të ardhmen. Bazuar në lojën e mrekullueshme në paraqitjen origjinale dhe shfaqjen e Thor-it gjatë sekuencës pas kreditit të lojës së parë, vazhdimi do të jetë një aventurë madhështore.

Horizon: Forbidden West (e konfirmuar)

Pamjet e lojës të Horizon: West Forbidden kanë qenë jashtëzakonisht mbresëlënëse. Niveli i detajeve në ndriçimin dhe animacioni është i pakalueshëm, me Guerile Games që bëjnë hapa të mëdhenj që nga loja e parë në 2017. Horizon thuhet se do të vonohet vitin e ardhshëm, por edhe me një zhgënjim tjetër të vogël si kjo, loja akoma po gjeneron një ton me zhurmë. Mbetet për t’u parë se çfarë e pret Aloy në aventurën e saj të radhës, por padyshim që do të jetë një lojë e domosdoshme për të gjithë fansat e PlayStation.

Gran Turismo 7 (e konfirmuar)

Ndërsa grafikat e shfaqura në Gran Turismo Sport janë tashmë tërheqëse, niveli i long-running driving simulator në PS5 është i pashembullt këtu. Përmirësimet e shtuara në fizikën e drejtimit, mënyrat e lojës dhe automjetet për të drejtuar gjithashtu do të ndihmojnë në forcimin e përvojës së përgjithshme. What God of War: Ragnarok dhe Horizon: West Forbidden do të bëjë për adhuruesit e lojërave aksion, Gran Turismo 7 do të jetë për entuziastët e garave dhe do të jetë titulli i domosdoshëm në zhanër për pronarët e PS5.

Forspoken (e konfirmuar)

E shpallur për herë të parë gjatë ekspozitës fillestare të zbulimit të Sony PS5, Forspoken (i njohur atëherë si Project Athia) është një lojë mahnitëse e re aventureske e hapur në botë nga Square Enix. Duke folur në mënyrë stilistike, çdo lojtarë i Final Fantasy do të ndihet si në shtëpinë e tij me Forspoken, pasi huazon një dizajn të ngjashëm arti dhe pamje grafike.

Final Fantasy 16 (e konfirmuar)

Duke folur për serinë Final Fantasy, një pjesë e gjashtëmbëdhjetë do të vijë si një konsolë ekskluzive për PS5 diku në të ardhmen e afërt. Pasi Final Fantasy 15 zgjodhi një përzierje unike të fantazisë dhe elementeve të botës reale, loja tjetër duket se do të kthehet në rrënjët e saj për një aventurë thjesht me temë mesjetare me një theks të madh në aftësitë magjike. Final Fantasy 16 paraqiti një trailer mahnitëse gjatë një ekspozite PS5 vitin e kaluar. Shpresojmë, nuk është shumë kohë para se fansat të kenë paraqitjen e ardhshme të lojës në veprim.

Silent Hill (për verifikim)

Duke folur për pronat e Konamit, ekskluziviteti i Silent Hill është një tjetër që merr një vëmendje të madhe muajt e fundit për një sërë arsyesh. Loja e njohur vetëm si Abandoned ka tërhequr një vëmendje të madhe kohët e fundit, me shumë njerëz që besojnë se në fakt është një lojë e re Silent Hill e maskuar në një skemë të përpunuar marketingu. Cilado qoftë realiteti, një vizitë në atë qytet të përhumbur të lojërave është vonuar prej kohësh.

Sly Cooper 5 (për verifikim)

E fundit por jo më pak e rëndësishme, një lojë e re Sly Cooper është përfolur se është në zhvillim. Lëshimi i fundit i linjës kryesore ishte në 2013, me të vetmin platformer të madh veprimi ende gjallë në PlayStation duke qenë seritë Ratchet dhe Clank. Rikthimi i ekskluzivitetit do të ndihmonte në shtimin e një larmie që Sony zakonisht i jep përparësi, duke qenë gjithashtu një shtesë shumëngjyrëshe dhe simpatike për formacionin PS5.

 

Burimi : GAMEON ALBANIA. https://gameon.al/

# aparat# console ps4# console ps5# playstation 5# sony 4k# sony playstation#albagame#albagame albania#albagame toys#game news#gamers