FIFA 23 zbulon kopertinën.

FIFA 23 sjell Sam Kerr të Chelsea së bashku me Kylian Mbappé të Paris Saint-Germain në kopertinën e lojës

EA ka shpallur yjet e kopertinës për FIFA 23 dhe, për herë të parë në historinë e lojës, një lojtare femër do të shfaqet në Ultimate Edition, i cili do të jetë i disponueshëm ndërkombëtarisht. Sam Kerr e Chelsea-t është një nga dy yjet e kopertinës, së bashku me Kylian Mbappé të Paris Saint-Germain. Ky do të jetë viti i tretë radhazi që Mbappé shfaqet në kopertinat e FIFA-s.

Kerr është një lojtare më shumë se e denjë për t’u shfaqur në kopertinën e lojës. Ajo ka qenë në listën e fundit për Topin e Artë për femra çdo vit që nga fillimi i çmimit dhe përfundoi në vendin e tretë në votimin e vitit të kaluar. Në mesin e shumë trofeve të tjera të saj, Kerr ka ndihmuar Chelsean të fitojë Women’s Super League në secilin prej tre sezoneve që kur ajo iu bashkua klubit.

 

 

EA vendosi femrat në kopertinën e lojërave të saj të futbollit për herë të parë me FIFA 16. Steph Catley, Alex Morgan dhe Christine Sinclair u shfaqën në kopertinat australiane, amerikane dhe kanadeze. Ato u shfaqën përkrah Lionel Messit, i cili ishte ylli i kopertinës në edicionet e tjera.

fifa 23

FIFA 23 do të sjellë Women’s Super League

Ndërkohë, Eurogamer raporton se Women’s Super League, e cila është niveli më i lartë i futbollit për femra në Angli, do të bëjë debutimin në FIFA 23 këtë vit. Deri më tani, fansat e FIFA-s kanë mundur të luajnë vetëm si femra në modalitetin Volta dhe Pro Clubs, si dhe në ekipe ndërkombëtare përmes modalitetit të fillimit.

EA do të zbulojë shumë më tepër rreth FIFA 23 kur traileri i parë të debutojë të mërkurën, 20 Korrik. Kjo do të jetë loja e fundit vjetore e futbollit EA që mban markën FIFA në titullin e saj. Emri i lojës do të bëhet EA Sports FC vitin e ardhshëm pas një divorci nga FIFA.